Příběh NOP

pribeh-nop

Proč NOP?

Mohlo by se zdát, že jde pouze o zkratku mého jména (Novotná Petra), ale zároveň v názvu hraje roli i samotný význam tohoto slova. Nop taky znamená uzlík ve tkanině, který tvoří zesílené místo látky.

Jak NOP vzniklo?

První známka mého zájmu v oblasti módy se u mě projevila v 8 letech, kdy jsem chtěla přilepšit panenkám a oblékat je do nových a stylových oblečků. Mamka mi tenkrát ukázala, jak se šije a už to jelo. 

Časem mi ale přišlo jednodušší nešít miniaturní oblečky pro panenky, ale ušít něco většího. A tak jsem ve 13-ti ušila svojí první bundu inspirovanou Burdou.

Postupně jsem se v šití zlepšovala, takže jsem na střední vytvářela modely pro spolužačky a kámošky. Třeba i v podobě šatů na maturitní ples.

Na UMPRUM jsem se sice přihlásila, ale nevzali mě a já se tak vydala trochu jinou cestou. Směrem k architektuře, kterou jsem vnímala jako jinou formu umění a možnost oblékat do nového hávu tentokrát místnosti a budovy. Nakonec mě život odvál ještě trošku jiným směrem v oboru stavebnictví, ale v soukromí jsem šít nepřestala.

V roce 2016 se zrodila první myšlenka na streetwearovou značku, ale skončilo to tím, že jsem ušila mikiny po známých a odcestovala.

V Kanadě dostal prostor můj cit pro módu, když jsem se tak trochu jako Rachel z Přátel věnovala poradenství v obchodu s pánskou formální módou. Naučila jsem se díky tomu vnímat střihy a chování látek.

Po návratu do Prahy jsem se vrhla do práce v jiném oboru a myšlenku na vlastní značku a e-shop nosila stále v hlavě. A tak jsem postupně začala vymýšlet a tvořit.

A teď na tom e-shopu jste vy a všechno čtete. A z toho mám velkou radost.

Jaké materiály budete s NOP nosit?

Převážně přírodní, protože pohodlí chceme všichni a fast fashion materiálů už bylo dost. Na druhou stranu pro udržení tvaru a funkční účely tam trocha polyesteru pomůže. Takže většina modelů NOP je tvořena převážně z bavlny a něco málo polyesteru.

A co se děje s odpadem v podobě odstřižků? Vzniká z nich řada NEARLY ZERO WASTE, kde se snažím všechny ty odstřižky zpracovat do další látky právě pomocí sešívání. Vznikají tak další kousky oblečení a zůstává minimum odpadu. A pak si já, vy i planeta Země můžeme trochu oddychnout, že se ekologickou stopu NOP snažíme minimalizovat, co to jde. 

 

Zpět do obchodu